To už by stačilo, pane Zemane

Nechtěl jsem věřit tomu, když jsem slyšel, že náš prezident řekl to, co řekl. Musel jsem to slyšet na vlastní uši. A opravdu. Řekl to. Dokonce se v těch slovech úplně vyžíval.

Proč?

Už jsme zase v něčem první. Bohužel. Ve světě se dosud nestalo, aby nejvyšší představitel země použil ve veřejném projevu ty nejhrubší vulgarity. To teprve Zeman musel nám i celému světu ukázat, kam až je ochoten klesnout, aby si získal oblibu u lůzy, která tyto výrazy používá a která si ho zvolila za prezidenta.

Nebo snad chce prezident poštvat proti sobě tu část národa, která si nemyslí, že je používání vulgarit ve veřejném projevu nejvyššího ústavního činitele akceptovatelné?

Nešlo přitom o náhodný úlet, který by šel omluvit. Sám Zeman se za své výrazy odmítl omluvit a přiznal, že měl výrazy předem záměrně připravené. U Zemana ani nepřekvapí, že dopředu odmítl zaplatit pokutu, která nyní hrozí Radiožurnálu za to, že odvysílala jeho vulgarity.

Kontext

Prezidentův mluvčí – na jeho místě by každý slušný člověk rezignoval, aby nemusel obhajovat neobhajitelné – vysvětloval Zemanovy vulgarity tím, že je třeba je vnímat v kontextu. Jaký tedy byl kontext použitých vulgarit?

V případě Zemanova překladu názvu skupiny Pussy Riot Zeman vysvětloval, že se nemůže jednat o politické vězně, neboť v názvu i textech této skupiny se prý vyskytují vulgární slova. Zřejmě existuje nějaká definice politického vězně, ve které se praví, že politický vězeň nemluví sprostě. Já o takové definici nevím. V každém případě je nyní zřejmé, že Zeman sám již nemůže být nikdy považován za politického vězně, když mluví tak vulgárně, že vybočuje z vlastní definice politického vězně.

Pussy

Pokud se podíváme do slovníku na význam slova Pussy, tak zjistíme, že toto slovo má více významů. Původní význam tohoto slova je kočička, číča, kotě. Teprve slang dal tomuto slovu ještě další významy jako označení ženy coby sexuálního objektu (u nás zmíněná číča) nebo jako označení pro ženské genitálie (podobně jako u nás slovo bobr).  Samo o sobě tedy toto slovo není v angličtině vulgární. Používají ho běžně i děti. Do češtiny je tak toto slovo těžko jednoznačně přeložitelné, zvláště v případu názvu kapely, kdy má zdůrazňovat ženský charakter skupiny a zároveň působit provokativně. Nelze jej však přeložit tak, jak to udělal náš prezident. Překlad totiž musí mít i adekvátní citové zabarvení, což pojem ku*da rozhodně nesplňuje. Pokud chceme říct v angličtině ku*da, použijeme slovo cunt nebo twat.

Zvláštní je, že se Zeman nechce zastávat podle svých slov ku*ev, když víme, že jeho vlastní dcera se účastnila natáčení porna na swingersparty.

Co se týče výrazu, že Sobotkova vláda zku*vila služební zákon, neexistuje zde žádná omluva pro takový výraz z úst nejvyššího ústavního představitele země.

Alibismus

Prezidentův mluvčí – a nakonec i prezident sám – vysvětloval své výroky tím, že tak mluví Schwarzenberg, a prezident tak chtěl rozčílit jeho voliče. Kde je potom ten Zeman-sjednotitel, který nám před prezidentskými volbami sliboval, že bude platformou pro výměnu různých názorů?

Ani Schwarzenberg by neměl mluvit neslušně. Když už mluví sprostě, dělá to s jistou grácií a ne proto, aby někoho rozčílil. Především ale Schwarzenberg není prezidentem. V žádném případě sprostá mluva kohokoliv nijak neomlouvá používání vulgarit od hlavy státu. To je velmi častý komunistický argument – my jsme si nezačali. Když můžou oni, tak proč bychom nemohli my? Tento alibistický argument však neobstojí. Ani děti nyní nemohou mluvit sprostě jen proto, že tak mluví jejich prezident. A ani děti nemohou mluvit o ku*dách proto, aby tak otevřeli otázku používání sprostých slov ve veřejném projevu.

Mezinárodní ostuda

Lidé by na veřejnosti neměli mluvit sprostě. Já jsem dosud ani v soukromí neslyšel, že by někdo mluvil tak sprostě jako náš prezident. Tím spíš by neměli mluvit sprostě politici. Tím spíš by neměli mluvit sprostě politici ve veřejném projevu. Pokud však mluví sprostě nejvyšší ústavní představitel země ve veřejném projevu, který je na živo vysílán veřejnoprávním médiem, při vědomí toho, že ho poslouchají i děti, tak je to neomluvitelný skandál. Je to ostuda nejen pro něj a pro všechny jeho voliče, ale i pro celou naši zemi. Na náš účet se nyní baví většina světa:

Prezidentská Fäkalsprache. Zemanovy vulgarity baví Němce, Brity i Indy

Co s tím?

Sprostá slova jsou v ústech prezidenta republiky neomluvitelná. Ještě mnohem horší je však prezidentova neomalenost, arogance, jízlivost, zákeřnost a vůbec celý věcný obsah zmíněného rozhovoru.

Zemana lze jen obtížně odvolat. Jediné, co zbývá slušným lidem, je distancovat se od Zemanových vulgarit a podepsat manifestační petici za jeho odstoupení.

Co přijde příště?

Všichni jsme věděli, že Zeman je hulvát. Přesto dokázal některé z nás svou vulgaritou překvapit. Zeman už ukázal, že svůj úřad nebere jako službu občanům, ale jako moc, kterou ukořistil, a nyní si jen testuje, kam až může zajít. Co všechno si necháme líbit. Co si asi tak připraví pro příště, aby mohl demonstrovat svou moc a poštvat proti sobě voliče Karla Schwarzenbergera?


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.