
Syrská krize pohledem Syřana
Zveřejnil 9. 9. 2013 Můj blog, SpolečnostRozhovor s mým syrským přítelem o syrské krizi a o plánované vojenské intervenci.
Jaký je tvůj vztah k Sýrii?
To je myslím v těchto dnech těžká otázka pro každého Syřana, který chce odpovědět upřímně.
Je to místo, které jsem si nevybral pro své narození (tak jako nikdo na světě), ale je to nakonec můj domov, rodina, vzpomínky, škola, přátelé, dovolená, jazyk. Je to jako věčné tetování. Je to moje identita, kterou jsem si nevybral, ale kterou bych neměnil.
Co stálo na počátku konfliktu v Sýrii? Proč chtějí rebelové svrhnout prezidenta Asada?
Začalo to 18. května 2011 v jižním městě Daraa, kdy 15letí chlapci nakreslili graffiti o svobodě na školní zeď, čímž reagovali na události z ostatních arabských zemí. Správce místní oblasti (prezidentův bratranec) chlapce zatkl, mučil a vytrhal jim nehty. Rodiče chlapců začaly demonstrovat za dodržování lidských práv v domnění, že se svět změnil. Režim zakročil brutálně a střílel lidi na ulicích. Lidé v ostatních městech začaly s demonstranty sympatizovat a demonstrovat také, ale režim nahnal do ulic armádu a nechal ji střílet do lidí a zatýkat je. Někteří vojáci odmítli střílet do demonstrantů, zběhli z armády a vytvořili něco, čemu se dnes říká Svobodná armáda. Lidé je začali následovat, protože byli přesvědčeni, že nenásilné kroky s takovým režimem nic nezmůžou. Na druhou stranu podle syrského režimu se od první chvíle jedná o globální konspiraci proti němu.
Vzhledem k posledním událostem v Sýrii – podporuješ prezidenta Asada nebo rebely?
Já jsem proti násilí. Ať už je pácháno kýmkoliv.
Kolik obyvatel Sýrie podporuje prezidenta Asada a kdo jsou jeho zastánci?
Tato otázka si vyžaduje širší odpověď. Někteří lidé jej podporují, protože z toho měli užitek po více než 40 let.
Někteří ho slepě následují kvůli náboženským důvodům, neboť jsou ze stejné sekty Alavitů.
Někteří jej podporují, protože mají strach z alternativy. Ti schvalují, když zabíjí lidi a používá vojenská letadla na bombardování lidí ze stejných důvodů… i když zabíjí jiné Syřany.
A je zde další část lidí, kteří vyrostli v atmosféře strachu (strach z tajných služeb, velkého bratra) a pouze říkají Ano, protože se bojí vyzkoušet svobodu a nemohou zbořit zeď strachu, kterou mají uvnitř.
Řekněme, že je jich 30 %. Myslím všechny dohromady.
Nicméně zde bychom si měli něco vyjasnit: protože zde nebyly svobodné volby a svobodný systém po více než 43 let, nikdo nemůže znát přesná čísla.
Například poslední zinscenované prezidentské volby byly, myslím, v roce 2007 a Bašár Asad stál proti „Nikomu“. Zvítězil s počtem hlasů 99,99 % proti sám sobě v něčem, co sami oficiálně nazývali „referendum“.
Kdo stojí podle tebe za chemickým útokem z 21. srpna?
Myslím, že situace je nyní natolik komplikovaná a kdokoliv může do země přivést cokoliv, ale nevěřím, že režim je natolik hloupý, aby si sám podrazil nohy.
Věděl jsi, že v ten samý den přijela do Sýrie komise OSN kvůli chemickým zbraním???
To jsem četl.
Je to velmi zvláštní… Režim nepoužil chemické zbraně 2,5 roku (tedy ne v takové míře) a v tento den je použijí a zabijí 1.300 lidí.
Ve stejnou dobu, kdy jsou v zemi inspektoři OSN, dojde k chemickému útoku v oblasti pod kontrolou rebelů.
Neříkám, že režim je svatý. Asad je bezpochyby diktátor a mohl je použít, tak jako je dříve použil Saddám Husajn v Iráku, ale Asad je chytřejší.
Jaký je tvůj názor na plánovanou vojenskou intervenci ze strany USA a Francie?
Já jsem proti válce kdekoliv a kdykoliv…
Ale lidé si často pletou zemi a její režim.
Já jsem se Sýrií, ne se Sýrií Al Assad, jak jí oni říkají.
Dokážeš si představit Česko-Zemanovsko jako jedno slovo…?
Řekl bych, že si Asad bere celou zemi jako rukojmí.
A americké administrativě nevěřím vůbec.
Můžeš mi dát jeden dobrý příklad, kdy byla vojenská intervence ze strany USA úspěšná (v posledních 60 letech) kromě Německa ve 2. světové válce?
A zároveň vím, že spousta mých Syrských přátel, kteří trpěli kvůli režimu, říká – co by se mohlo stát horšího než to, co dělal současný režim? Myslí si, že by intervence mohla ukončit tuto katastrofu.
Každý říká, že to bude jako v Bosně… ale já si myslím, že to je jiná situace kvůli geopolitickému umístění Sýrie.
Myslíš si, že intervence může ukončit současnou syrskou katastrofu?
Doufám v to, ale nejsem optimista…
Co by měl tedy prezident Obama dělat? Jak by se měl rozhodnout?
Měl konat už dřív, než se Sýrie stala země selhání, jak prohlásil pan Annan …
Mohu se na něco zeptat?
V čem je rozdíl – lidé zabíjeni po 2 roky vojenskými letadly a raketami Scud (100.000 obětí) a lidé zabiti chemickými zbraněmi?
Proč by měl Obama konat právě teď?
Dokážeš na to odpovědět?
Protože OSN by měla udělat něco, aby demonstrovala každému diktátorovi na světě, že nebudou tolerovat použití zbraní hromadného ničení.
Zbraně hromadného ničení z principu zabíjejí tisíce – což je to, co dosud dělal Asad, pouze jinými prostředky.
Já tomu říkám světové pokrytectví.
Pokud tomu tedy rozumím, tak jsi proti vojenské intervenci…
Můj názor nic nezmění, ale tvrdím, že kdyby to chtěli USA a Rusko ukončit bez války, tak by to jednoduše mohli udělat, tak jako se rozhodli ukončit studenou válku a zavést svobodu ve Východním Německu, Česku, Polsku…
Já jsem proti válce, takže jsem proti vojenské intervenci, pokud chceš jednoznačnou odpověď.
Nicméně v těchto dnech například demonstrují někteří Syřané žijící v Česku proti intervenci a nosí fotografie Asada??? Určitě bych nešel s nimi.
Řekl bych, že ta situace je složitá, i pro mě… někdy si říkám, že vojenský zásah by mohl situaci vyřešit…
Víš, Vladimíre, je to velmi těžká otázka… protože víš, že budou zabiti nevinní lidé. Ale jak se můžeme zbavit toho diktátora?
Chápeš, proč je Rusko a Čína proti jakémukoliv vojenskému zásahu v Sýrii?
Vlastní zájmy a strach z šíření svobody.
Bývalý americký kongresman Ron Paul prohlásil, že poslední chemický útok v Sýrii byla akce „pod falešnou vlajkou“ pravděpodobně provedena militantními skupinami podporovanými Američany. Může mít pravdu?
Nejsem příznivcem konspiračních teorií.
Plynou z intervence nějaké výhody pro USA?
Myslím, že dokud byly chemické zbraně v bezpečných rukou, mám na mysli ruce režimu, který je nepoužil proti cizí zemi, bylo to v pořádku. Nicméně si myslím, že s tím, jak režim slábne, některé chemické zbraně mohly být ukradeny nebo prodány rebelům či jiným skupinám, a to je červená linie.
Takže se obávají jejich použití i na jiných místech po celém světě…
A to úzce souvisí se světovým pokrytectvím, které jsem zmínil.
Je zde riziko, že poražení Asada pomůže Al-Káidě a dalším teroristickým skupinám v regionu?
Syřané jsou obecně umírnění, navíc 35 % z nich nejsou muslimové.
V roce 1945 byl syrským premiérem Fares Alkori, slavný křesťanský politik. Dále ve volbách z roku 1954 zvítězil kandidát komunistické strany v Damašku, kde je 90 % muslimů. A to se stalo před diktátorským režimem, který se dostal k moci v roce 1970 a který lhal západu o tom, že chrání menšiny.
Když lidé vidí své mrtvé děti a zničené domy, vrací se zpět ke svým kořenům a říkají Allah Akbar (sláva Aláhovi).
Chci říct, že válka a útlak vytváří extremismus.
Dokonce i dnes – podle některých statistik pouze 7 % rebelů jsou extrémní islámské.
Ale média (režimní a světová média) se zaměřují především na ně. Syrský režim a Rusko je používají jako strašáka. A západní média mají fobii z islámu.
Nyní poslední otázka – mohu zveřejnit tvé jméno?
Syrské tajné služby jsou stále silné a mohu ublížit mým příbuzným v Sýrii nebo dokonce i mně, pokud se rozhodnu z nějakého důvodu navštívit Sýrii. Vím, že je jen malé riziko, že si někdo z nich přečte tento článek, ale to riziko pořád existuje.
Umíš si představit, jak tam žijeme???
Království ticha.