IT bezpečnost v roce 2013

Rok 2013 byl v oblasti IT bezpečnosti ve znamení špehování uživatelů, ransomware (vir, který zašifruje obsah disku a vydírá pak uživatele), bankovních virů schopných ukrást peníze z vašeho bankovního účtu, mobilních virů a Edwarda Snowdena. Nejdůležitější události roku najdete v článku.

PRISM

Americké tajné služby nemají prostředky na to, aby sledovaly veškerou elektronickou komunikaci na celém světě. Přesto se k těmto informacím vždy chtěly dostat. Dříve bylo třeba poslat soudu žádost, aby firmy jako Microsoft nebo Google, které tyto informace mají, předaly informace úřadu, který o ně zažádal.

To je velmi náročný a zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. A tak v roce 2007 vznikl program PRISM na sledování elektronické komunikace občanů mimo USA.

Kdykoliv NSA nebo FBI potřebuje data, kterými jsou např. emaily, videa, obrázky, chat, vyhledávaná slova nebo cokoliv dalšího, připojí se přímo na servery společnosti Microsoft, Yahoo!, Google, Facebook, Paltalk, YouTube, AOL, Skype nebo Apple a tyto informace si jednoduše vyhledá.

Vyhledávání probíhá do druhé úrovně, to znamená, že prověří vás, vaši rodinu a přátele a jejich rodiny a přátele. Tím pádem se vyšetřování může „neúmyslně“ dotknout i amerických občanů.

Smart TV: první televize sledující vás

Byly objevena zajímavé funkce u Smart TV od LG:

  • TV sleduje vaše oblíbené programy, vaše chování na internetu a vyhledávané výrazy. To vše odesílá na servery společnosti LG pokaždé když přepnete program spolu s unikátním ID vaší televize.
  • Po připojení USB disku TV odesílá společnosti LG názvy všech souborů uložených na disku.
  • TV hledá všechny soubory sdílené na domácí síti a jejich názvy odesílá do LG.
  • Tyto názvy navíc uchovává a posílá je i po odpojení disku nebo smazání souboru.
  • TV posílá informace i o každém svém zapnutí a vypnutí.
  • Všechna data jsou přes internet přenášena bez šifrování.
  • O tomto chování TV není uživatel nikde informován a nemá možnost jej zakázat.

Problémem samozřejmě není jen LG, Samsung TV zas díky chybě umožňuje vzdálený přístup a zrovna touto chybou, nebo použitím defaultních hesel, se baví poměrně velká komunita na internetu. Přepínají vám programy, sledují kamerou dění před televizí a záběry z vašeho pokoje pak zveřejňují na internetu.

hacked camera

BadBIOS: Nový supervirus

Dragos Ruiu, bezpečnostní konzultant a zakladatel Pwn2Own, se dostal do kontaktu s malwarem/rootkitem/bootkitem, který označuje jako badBIOS. Představte si tento kód jako super-odolný virus, který nelze ze systému smazat přeinstalováním operačního systému, smazáním disku ani přepsáním firmwaru a s ostatními infikovanými počítači dokáže komunikovat i bez síťové, či bezdrátové karty pomocí zvukových vln o vysoké frekvenci (zvuková karta a mikrofon). Pozměňuje nastavení a chování operačního systému nezávisle na jeho typu (Linux, Windows, BSD, OS X,…) a pokud zaznamená činnost, která by mohla vést k jeho odhalení (nabootování z CD-ROMu, Process Monitor, hledání klíčů v registrech, …) tak tuto funkci prostě zablokuje.

Kdyby toto napsal někdo jiný a neměl za sebou podporu hned několika bezpečnostních odborníků, tak bych tomu asi nevěřil. Je to podobné spíš sci-fi v kombinaci s malwarem Flame, který napsala skupina lidí za podpory americké vlády, ale proč by někdo tímto (určitě velice, velice drahým na černém trhu) výjimečným kódem infikoval zrovna jednoho z největších bezpečnostních odborníků, aby byl odhalen? Spousta detailů o badBIOS je však neznámá.

Tento kód se šíří nejspíš USB klíčenkami a zřejmě využívá chybu BIOSu/UEFI při čtení disku. Zatím jen domněnky, které se snad brzy vyjasní, protože tento kód vyvolává mnohem více otázek než odpovědí a asi se s něčím podobným setkal jen málokdo. Další informace se dočtete na Errata Security.

Ve zkratce

Nejčastějším zdrojem nákazy byla v roce 2013 neaktualizovaná Java. Jestli máte vy aktuální Javu zjistíte z této stránky:
https://www.java.com/en/download/installed.jsp

Dalším častým zdrojem nákazy je starý Flash plugin. Svou verzi tohoto pluginu si můžete ověřit zde:
http://helpx.adobe.com/flash-player.html

Zdroj:
http://www.root.cz/serialy/postrehy-z-bezpecnosti/


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.