Instalace nabídky Start do Windows 8

Nabídka Start byla ve Windows 8 nahrazena „Úvodní obrazovkou“, dříve zvanou Metro. Na rozdíl od jiných funkcí systému však nejde vypnout. Pokud také patříte mezi početnou skupinu uživatelů, kterým nová Úvodní obrazovka nepřirostla k srdci, podívejte se na možnosti, jak vrátit do Windows 8 nabídku Start.

Existuje několik programů, které fungují jako nabídka Start ve Windows 7, nebo které jsou svým vzhledem a funkcemi někde na půli cesty mezi klasickou nabídkou Start a novou Úvodní obrazovkou z Windows 8.

Pojďme se na ně podívat. Seznam je seřazen od nejlepších po nejhorší.

1. Classic Shell

Snad nejpoužívanější a bezesporu nejpovedenější náhrada nabídky Start pro Windows 8. Program nabízí spoustu možností konfigurace včetně zakázání aktivních rohů. Na výběr je podoba od Windows XP po nabídku ve stylu Windows 8. Program reaguje na příkazy uživatele okamžitě – snad ještě rychleji než systémová nabídka Start.

Program je v češtině a zdarma.

Ke stažení zde:
http://classicshell.sourceforge.net/

2. Start8

Stardock je společnost, která má nejvíce zkušeností s programy na změnu vzhledu systému Windows 8. Její Start8 patří mezi to nejlepší, co lze mezi alternativními nabídkami Start najít. Samotná nabídka může mít podobu klasické nabídky Start z Windows 7 nebo může vypadat jako jakási zmenšená Úvodní obrazovka z Windows 8. Program se bez problémů integruje do systému a mimo jiné nabízí fulltextové vyhledávání souborů.

Pokud vám nestačí vzhled nebo funkce předchozích dvou programů, zkusil bych právě Start8 od Stardocku.

Ukázka:
http://www.youtube.com/watch?v=SdW9tSXK3fM

Program je v češtině a stojí 5 $ (30 dní zdarma).

Ke stažení zde:
http://www.stardock.com/products/start8/

3. StartW8

Další zástupce bezplatných nabídek Start pro Windows 8. Nechybí fulltextový vyhledávač, možnost spuštění plochy po přihlášení do systému, zakázání aktivních rohů a možnost volby položek v nabídce.

Program je v češtině a zdarma.

Ke stažení zde:
http://www.areaguard.cz/startw8

4. Start Menu Reviver

Tento program přináší styl úvodní obrazovky do nabídky Start. Kombinuje tak výhody obou řešení v jednom okně. Nabídka je velmi snadno konfigurovatelná, jak můžete vidět v tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?v=6G7pr-vpDWE

Program je zdarma.

Ke stažení zde:
http://www.reviversoft.com/start-menu-reviver/

5. Pokki

Pokud se Vám nelíbí Úvodní obrazovka, ale místo klasické nabídky Start chcete zkusit něco úplně jiného, pak vyzkoušejte Pokki. Pokki je natolik exotický program, že najde své uplatnění i ve starších systémech Windows. Není to jen nabídka Start, ale i katalog s miniaplikacemi, mezi kterými najdete například Angry Birds a další hry. Pokki má svůj osobitý elegantní tmavý styl, který vypadá dobře v každém systému.

Program je zdarma.

Ke stažení zde:
https://www.pokki.com/

6. StartIsBack

Klasická nabídka Start s mnoha možnostmi pro nastavení a změnu vzhledu. Umožňuje zakázat aktivní rohy, spouštět přímo plochu po přihlášení do systému nebo zobrazit Hlavní panel na Úvodní obrazovce. Program je velmi nový (první verze vyšla před měsícem) a je často aktualizován. Rozhodně stojí za zvážení.

Program je k dispozici v češtině.

  • 1 licence stojí 3 $.
  • 2 licence stojí 5 $.
  • 5 licencí stojí 10 $.

Ke stažení zde:
http://www.startisback.com/

7. Power 8

Jediný zástupce z open-source komunity. Používá malé tlačítko Start o velikosti tlačítka Zobrazit plochu. Program je vytvářen dvěma ruskými programátory a je stále v betaverzi. Samotný program je velmi malý (914 kB), vyžaduje ke svému běhu .Net 4.0 a není jej třeba instalovat.

Program je zdarma.

Ke stažení zde:
https://code.google.com/p/power8/

8. Win8StartButton

Program Win8StartButton od německé společnosti Quadsoft přináší podobu Úvodní obrazovky do nabídky Start. Podobně jako v případě Start8 jde o jakési zmenšení Úvodní obrazovky do menšího okna.

Program je zdarma.

Další informace najdete v němčině zde:
http://www.deskmodder.de/blog/2012/09/29/win8startbutton-das-neue-startmenue-mit-startbutton-von-quadsoft-windows-8/

Ke stažení zde:
http://www.quadsoft.org/moredownloads.php

9. Spesoft Free Windows 8 Start Menu

Nabídce start od tohoto programu chybí některé základní funkce, jako je restart počítače. Je pomalejší než ostatní nabídky Start.

Program je zdarma.

Ke stažení zde:
http://www.spesoft.com/free-windows-8-start-menu.aspx

10. Classic Start 8

Klasická nabídka Start v elegantním provedení. Program je zdarma, ale daní za to jsou odkazy v nabídce nabádající ke koupi dalších programů.

Ke stažení zde:
http://www.classicstart8.com/

11. Windows 8 Start Menu

Program disponuje menšími možnostmi konfigurace. Vzhled se omezuje na podobu nabídky Windows 7. Lze jej stáhnout zdarma, ale uživatele nabádá ke koupi plné verze za 99 Kč.

Ke stažení zde:
http://www.windows8startmenu.cz/

12. Start Button 8 / Start Menu X

Velmi překombinovaný program. Na webu je prezentován jako Start Button 8, ale stažená aplikace se jmenuje Start Menu X. S programem si nainstalujete i několik dalších programů včetně editoru vzhledu nabídky. Webové stránky výrobce jsou podezřele jednoduché. Nedoporučuji.

Program je k dispozici buď v bezplatné verzi nebo v Pro verzi za 500 Kč.

Ke stažení zde:
http://www.startbutton8.com

13. IObit Start Menu 8

Populární nabídka Start pro Windows 8. Má vzhled i funkce klasické nabídky Start. V konfiguraci programu můžete zakázat aktivní rohy a postranní panel Windows 8. Dále je možno nastavit zobrazení plochy po přihlášení do systému nebo změnit podobu nabídky a ikony Start. Metro aplikace můžete spouštět přímo z nabídky Start.

Program má však problémy při hledání programů po zadání části jejich názvů. Kromě toho vám bude neustále vnucovat další programy od IObit.

Při instalaci nabízí instalaci lišt do Internet Exploreru, kterou je však možno odmítnout.

Program v češtině a je zdarma.

Ke stažení zde:
http://www.iobit.com/iobitstartmenu8.php

14. viStart

Při instalaci viStart se Vám do počítače nainstaluje reklamní software (adware), jehož instalaci nelze zakázat. Nedoporučuji.

Program je zdarma.

Ke stažení zde:
http://lee-soft.com/vistart/

Použité zdroje:
http://www.zive.cz/clanky/8-alternativnich-nabidek-start-pro-windows-8/sc-3-a-166827/default.aspx
http://darktips.com/start-menu-in-windows-8/


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.