Thajsko – 17. den

Čím déle je člověk v Thajsku, tím více si uvědomuje rozdílnou povahu Thajců a Čechů. Thajci vidí v každém člověku svého přítele. Stačí, abyste se jen zastavili na chvíli na ulici a rozhlédli se, a hned k vám někdo přiskočí, jestli nepotřebujete s něčím poradit, protože přátelům se přece pomáhá. A když vám sami nejsou schopni pomoct, tak vás dovedou k někomu, kdo vám pomůže. Takto mě oslovil na ulici taxikář, jestli potřebuji poradit. Když jsem řekl, že jdu do Siam Ocean World, tak mi ochotně ukázal cestu, odběhl a hned se vrátil s kupónem na 20% slevu. Prostě jen tak.

Česká povaha je úplně jiná. Čech má obvykle potřebu hledat si neustále své nepřátele a „tvůrce zla“ a vůči nim se vymezovat. Pro Čecha je tak nepřítelem jeho soused, kolega v práci, šéf, politická strana a její členové, Romové, Američani, ale i obyčejní lidé na ulici, druzí řidiči aut nebo dokonce i nejbližší členové rodiny. Nejsmutnější je, že se této potřeby hledání nepřátel chytily některé české politické strany a začaly svým voličům místo svých myšlenek a řešení, jak udělat lidem život lepší, nabízet jen jména nepřátel, které mohou voliči nenávidět a na které mohou svést všechny své neúspěchy. Poslechněte si nějakou politickou debatu a uslyšíte sami, kdo mluví o řešeních a kdo o vinících.

Asi před týdnem jsem šlápl jednomu Thajci na nohu. Čekal jsem, že uslyším v thajštině něco jako:

„Ty vole! Koukej kam šlapeš!“

Ale místo toho se chudák chytil za nohu, začal po druhé skákat a hlasitě naříkat. Poté, co jsem se asi pětkrát omluvil, se teprve v klidu postavil a začal se mi vesele smát, jak mě dostal tím svým divadlem.

Dnes byl jeden z nejlepších dní z celého dosavadního pobytu co se týče zážitků i focení. Objednal jsem si celodenní výlet: V 6:15 (slovy šest patnáct) odjezd z hotelu na plovoucí trh, pak přesun ke slavnému mostu přes řeku Kwai, oběd, návštěva tygřího chrámu a hřbitova obětí z 2. sv. v. Večer krátká procházka po Bangkoku včetně neplánované účasti na politickém mýtinku strany červených triček.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.