Thajsko – 14. den

Bangkok – tady je všechno, co dělá Thajsko Thajskem, pouze v mnohem koncentrovanější podobě než kdekoliv jinde. Je tu více stánků s jídlem, větší chaos, přecpanější ulice i chodníky, více žebráků, prostitutek, lidé jsou ochotnější, je tu více švábů a jiných potulných zvířat, více smradu.

Zajímavé je, že co se týče všudypřítomných koček, tak v celém Thajsku potkáváme jen samé koťata, žádné dospělé kočky. Nechci domýšlet, čím to je.

Víte, co udělá Thajec, když si chce otevřít venkovní restauraci? Najde si rušnou ulici, zabere jeden chodník a přilehlý dopravní pruh svými stolky a židlemi a začne vařit. Lidé chodí kolem, sedají si, objednávají, pár centimetrů za nimi jezdí auta a všichni jsou spokojení. Nikdo nic víc neřeší.

Vůbec na cestovatele z Evropy tu čekají mnohá rizika, na která člověk ukonejšený nekonečnými předpisy Evropské unie není zvyklý. Schody zde nejsou podle norem, jámy v zemi nejsou nijak označené, vysoké napětí je vedené klidně 2,5 m nad zemí, hygienické normy neexistují. Cestovatel z Evropy zvyklý na to, že ho stát před vším ochrání, tu pořád musí dávat pozor na to, kam jde, co kupuje, kde bydlí, co jí apod. Možná by lidé cestující mimo EU měli dostávat brožurku s varováním:

Vážený cestovateli, právě opouštíte území Evropské unie, kde na vás neustále dohlíží váš stát. To znamená, že nyní budete muset myslet pouze sám za sebe.  Mějte na paměti, že ne všechny jámy budou viditelně označené, ne všechny restaurační zařízení splňují evropské hygienické standardy, ne všechny schody jsou postavené v souladu s normou ČSN 734130…

Ráno procházka po krásné pláži s jeskyněmi, pak odjezd lodí a taxíkem na letiště (Air Asia měla 30 minut zpoždění) a let z Krabi do Bangkoku. Na letišti výběr hotelu a přesun autobusem do hotelu. Tam nám řekli, že mají nějaký problém a ubytují nás v jiném, lepším hotelu. Takže další přesun tuktukem do jiného hotelu, kde nás ubytovali. Večer procházka do Čínské čtvrti.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.