Thajsko – 7. den

Thajsko je země, kde neexistují žádná pravidla. Nikde a v ničem. Existují určité společenské normy, ale to je spíše jistá forma doporučení než něco závazného. Nejvíce fascinující jsou asi silniční pravidla. Existuje jediné (doporučené) pravidlo – jezdí se vlevo. Semafory téměř neexistují. Co se týče přednosti na křižovatce, tak přednost má ten, kdo vjede do křižovatky první. Pokud vjedou do křižovatky dvě vozidla zároveň, tak přednost má to, které jako první zatroubí. Pokud i obě vozidla troubí zároveň, tak přednost má to těžší. Na motorce se jezdí v 80 % případů bez helmy a v průměru ve dvou lidech. Děti sedí na motorce vzadu, na skútru stojí před řidičem. Dětské helmy neexistují.

Další věcí, která mě tu fascinuje, je venkovní vedení kabeláže. Desítky až stovky kabelů natažených nad každou ulicí, někdy i s cívkou rezervního kabelu. Pokud projdete pod stojanem s vysokým napětím, slyšíte nad sebou zlověstné jiskření. Jak s tímhle systémem dokážou Thajci opravovat přetržený kabel, netuším.

Dnes jsme podnikli celodenní výlet lodí na 4 okolní ostrovy včetně ostrovů Jamese Bonda. Ty ostrovy se tak nejmenují, pouze místní je tak přejmenovali poté, co se zde natáčela bondovka Muž se zlatou zbraní. Na dvou ostrovech nás vzali na kajacích do jeskyní ve skalách, na jednom ostrově jsme mohli krmit banány divoké opice. Při odjezdu začal jeden z průvodců pískat na píšťalku a kolem lodi se slétlo hejno orlů.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.