Bali – 6. den

Nevím, čím to je, ale nic tu nestíhám. Ráno byl domluvený odvoz řidičem na výlet po chrámech mezi 9. a 10. hodinou s tím, že mi dá dopředu ještě vědět. Tak jsem si dal – na základě předchozí zkušenosti – budík na 11. hodinu. Ve 12 hodin už jsem psal zprávu řidičovi, jak je daleko, a nakonec do půlhodiny přijel.

Za celý den jsme ale stihli navštívit jen dva chrámy a jeden přístav. Zbytek času člověk stráví při přesunech v autě.

První chrám vybudovali Balijci u jeskyně, kde se ukrývají dva druhy svatých zvířat – obrovské hejno netopýrů a smečka hadů. Každou noc vylétají netopýři po setmění z jeskyně za potravou a před svítáním se vracejí zpět. Ti pomalejší se již nevejdou hlouběji do jeskyně, a tak musejí přespat u vchodu, kde žijí hadi – jedná se o krajty. Jakmile krajta dostane hlad, tak chytne a sežere nejbližšího netopýra. Tím se udržuje v jeskyni rovnováha.

Před každým domem nebo obchůdkem leží na zemi malá krabička z palmového listu, do které ukládají Balijci obětiny bohům. Nejdeme zde například cigaretu, minci, květ, pár zrnek rýže, ovoce a nějakou sladkost. Vše, co je k jídlu, sežerou obvykle potulná zvířata, ale protože zvířata jsou boží stvoření, je to pro Balijce důkaz, že Bůh jejich dar přijal.

Zítra nás čeká od 8 hodin fyzicky náročný třídenní výlet s nabitým programem. Nebudu mít s sebou notebook, tak se nejspíš na 3 dny odmlčím.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.