Svědectví z ukrajinsko-ruského konfliktu I.

Ve svém předchozím článku Důkazy ruské invaze na Ukrajině jsem dal dohromady obrázky a videa dokumentující přítomnost ruských vojsk na Ukrajině. V tomto článku najdete svědectví lidí, kteří buď přímo na Ukrajině byli, nebo kterých se ukrajinsko-ruský konflikt bezprostředně dotýká, včetně úryvků s nejzajímavějšími informacemi.

Svědectví zpravodaje České televize Josefa Pazderky z východní Ukrajiny. Rozhovor o tom, jak Česko uvěřilo ruské propagandě:

1. díl: Reportér: Putin tu vede propagandistický blitzkrieg

„Jeden příklad za všechny: česká debata o přítomnosti ruských vojáků na ukrajinském území mi přijde až neskutečně bizarní. O přítomnosti ruských vojáků pod krytím jakýchsi „dobrovolníků“ jsme například my v České televizi informovali už na jaře při výjezdech do Slavjanska.

Bylo zcela nepochybné, že se tam pohybují cizí lidé s cizími – vůbec ne místními – ruskými akcenty v řeči… a že jsou velmi dobře vyzbrojení a vycvičení. To nebyli žádní vojáci na dovolené! Každý inteligentní člověk si z informací svobodných médií mohl poskládat jasný obrázek o tom, že na Ukrajině se vede velmi nekompromisní hybridní válka. Že ruská armáda tam pod nejrůznějším krytím a v různých počtech operuje. Pokud o tom ale ještě dnes někdo pochybuje, tak mi to přijde nepochopitelné a hodně zvláštní.“

2. díl: Češi nevidí, odkud přichází hrozba, říká Josef Pazderka


Rozhovor s Ivanem Saveljevem, dobrovolníkem 11. praporu Kyjevská Rus. O tom, proč otec malého dítěte z Kyjeva bojuje na východě země:

Dobrovolník války o Ukrajinu: Válčíme s obrněnci z roku 1968

„Nevím, jak to cítíte vy ve střední Evropě, ale východ Ukrajiny je ve válce s Ruskem. Proti nám bojují Rusové, jejich nájemní vojáci, ale i ruská kádrová armáda.

V Doněcku jsem na vlastní oči viděl ruské vojáky, ruské důstojníky, ale i ty zmíněné žoldáky. Občanům Doněcku či Luhansku je v tomto „divadle přisouzena role druhořadých herců“. Většině z nich je ten konflikt úplně lhostejný. Nepřejí si nic jiného než život v míru. A tamní podsvětí? Kompletně přešlo na ruskou stranu.“

„Jako obyčejní lidé jsme se chopili zbraní a už třetí měsíc čelíme v Doněcku ruské tulské vzdušně-výsadkové divizi. Ani tato elitní jednotka nás ovšem z našich pozic nevytlačila. Oni nad námi prostě nemohou zvítězit.“

„Poláci, Slováci i Češi by si měli právě teď uvědomit, že pokud Ukrajina vede válku s Ruskem na svých východních hranicích a tuto válku prohraje, čeká pak ten boj vás na vašich východních hranicích. A naděje, že se svět změnil a Moskva už dál nepůjde,… to jsou všechno jen fikce a fantazie.

Zvláště Češi a Slováci by si měli i kvůli roku osmašedesát uvědomit, že Moskva přijde ještě jednou, pokud nebude včas zastavena.“


Rozhovor Aktuálně.cz s Šavkatem Muchammadem. Bojuje v Luhanské oblasti. Proti separatistům:

Exkluzivně: Bojuji na východě Ukrajiny. Jsem Uzbek

A.cz: Proč podle vás Rusové na východě Ukrajiny jsou? Bojují tam snad za nějakou myšlenku? Nebo to jsou žoldáci?

„Existuje hodně důkazů, že jim platí. Ale přijíždějí i lidé, kteří chtějí – tak říkajíc – podpořit bratrský národ. Jsou pod vlivem ruských médií, která bez přestání vypráví o tom, jak na Ukrajině řádí fašisti, banderovci a tak dále, pořád dokola.“

A.cz: Bojujete za Ukrajinu. Jaký vztah máte k Rusku?

„Vždy jsem měl negativní vztah k diktátorům, všem projevům diktatury a vždy jsem byl proti ruské agresi. Obzvlášť ve Střední Asii, odkud pocházím.

Jsem z Uzbekistánu, má žena je z Kazachstánu. Nikdy u nás separatistické tendence nebyly. Jak ale začaly události na Krymu, o severním Kazachstánu se začalo hovořit jako o tradičně ruské zemi… A to je nebezpečné.

Kdykoli k nám mohou přijít. Od Ruska je možné čekat cokoliv.“


Exkluzivní rozhovor Aktuálně.cz s Jaroslavem Tynčenkem, koordinátorem pátrací akce po padlých ukrajinských vojácích v Doněcku a Luhansku:

Hledá na Ukrajině mrtvé. Je to horší než válečná vřava, říká

„Co se to v Česku děje? Proč váš premiér dost aktivně vyzývá Ukrajinu, aby se smířila s Moskvou?

Na Ukrajině jsou jeho apely dost citlivě chápány. Proč nám předpovídá brzkou ekonomickou smrt, jestli se nesmíříme s Ruskem?

Možná je na těchto slovech něco pravdy, ale určitě ne v takové míře, jak o tom hovoří český předseda vlády. Pro Ukrajince je to přinejmenším velmi urážlivé. Postoje vašeho premiéra svědčí podle všeho zejména o tom, že mnozí Češi nevidí žádný rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou.

Možná to poněkud zjednodušuji, ale tak to prostě z Ukrajiny vidíme. Věřte tomu, že se každý den učíme žít bez Ruska, ale i bez Evropy, jejíž státy nechávají Ukrajinu i s jejími problémy napospas osudu.

Je mi jasné, že mi za vašeho premiéra neodpovíte. Nepochybujte nicméně, že my své potíže zvládneme.“


Miloš Zeman by měl přijet na východ Ukrajiny a trochu se tam porozhlédnout, říká Taras Vozňjak:

Rozhovor z Ukrajiny: Z výroků českých politiků je nám smutno

„Myslím, že pan prezident by měl na východní Ukrajinu přijet a trochu se tam porozhlédnout. Dokonce i Rusové už přiznávají přítomnost svých vojáků. Je jednoznačně zdokumentováno, že do ukrajinského zajetí padli jak ruští vojáci, tak i technika ruské armády.

Musím říci, že nám připadá velmi zvláštní, že existují Češi, kteří takto mluví, po zkušenostech z roku 1968. Z pražského jara. To je, jako kdybychom si pokládali otázku, jestli v srpnu 1968 byla v Praze ruská vojska. U nás se tehdy také říkalo, že to vlastně nebyli žádní vojáci. Že to byla internacionální pomoc.“


Zajímavý je i rozhovor s bývalým velitelem vzbouřeneckých vojsk na Donbasu Igorem Strelkovem:

Peníze z Moskvy povstalci rozkradou, varuje jejich bývalý šéf Strelkov

„K moci (v Donbasu) se nyní dostala skupina lidí, která chce všechno pohřbít a maximálně na tom vydělat,“ řekl Strelkov. Slibovat budou mnohé. Peníze skutečně budou uvolněny, ale mezi lidi se nedostanou. Prostě se rozpustí, rozkradou na všech úrovních. Polovina zůstane na účtech v Rusku, druhá v kapsách lidí, kteří byli dosazeni do řídících funkcí v lidových republikách,“ řekl Strelkov.

Zajímavější je ale tento výrok:

V Kremlu je podle Girkina-Strelkova hlavním zloduchem Vjačeslav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina. Surkov podle Strelkova řídí politické zákulisí separatistických regionů a rozhoduje o rozdělování peněz.

„Lidé, kteří v Rusku řeší osudy Donbasu, zejména nechvalně známý Surkov, žádnou reálnou a účinnou pomoc neposkytnou. Všude, kde se tento člověk vyskytoval, docházelo k rozkrádání místo skutečné pomoci,“ řekl bývalý doněcký „ministr obrany“.

Tedy Igor Strelkov, ruský veterán, který byl dosazený a následně odvolaný Ruskem, aby velel separatistům, tvrdí, že politické zákulisí separatistických regionů řídí lidé z Ruska, konkrétně Vjačeslav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina.

Pokračování najdete v článku:
Svědectví z ukrajinsko-ruského konfliktu II.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.