Bali – 8. den

Pokud přivedete své dítě první den do školy na Bali, tak se vás zeptají, na jaké náboženství bude vaše dítě chodit. Na výběr je hinduismus, islám a křesťanství. Ateismus je nepřípustný.

Muži mají na Bali mnohem významnější postavení než ženy. Muž je tu ten větší, silnější, kdo vydělává peníze. Žena je od domácích prací a rození dětí. Pokud se dívka vdá, tak opouští svou původní rodinu a stává se součástí rodiny svého manžela. Od rodičů však nedostane žádné věno. Věno dostávají jen chlapci. Proto, pokud se Balijcům narodí dívka, tak dělají další děti tak dlouho, dokud nemají alespoň jednoho kluka.

Dnes jsme přespali v jednom špinavém hotelu a ráno se jeli potápět k vraku lodi USS Liberty, která byla potopená za 2. světové války. Dali jsme dva ponory, oba dopadli dobře. Všude spousta ryb, na dně barevné korály a sasanky. Program na celý den byl nabitý výlety, ale na ty nakonec už nedošlo. Jeden z místních Čechů, který jel s námi, se potápěl do sedmdesáti metrů, nedodržel předepsaná pravidla pro vynořování, vynořil se moc rychle a postihla ho vážná dekompresní (kesonová) nemoc. Možná sehrál svou roli i alkohol. Protože se jedná o stav ohrožující život, jelo se okamžitě do nemocnice. Na těle  měl modré fleky a otekliny. Jeho stav byl takový, že to otřáslo i se slečnou, jež se s námi potápěla, a která jinak pracuje v nemocnici jako chirurg.

Kromě potápění jsme strávili prakticky celý den na cestě v autě. Večer jsme šli pěšky po Denpasaru navštívit místní největší tržiště.

Většina Čechů tu válčí s angličtinou, tak tu často funguji jako tlumočník do angličtiny. Párkrát jsem překládal už i z němčiny do angličtiny.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.