Android: Pozor na obnovu dat systémových aplikací v programu Titanium Backup

Při obnově aplikací a dat v programu Titanium Backup ze zálohy s jinou verzí systému, než která je nainstalovaná v telefonu, obnovujte jen ta systémová data, která skutečně potřebujete. V opačném případě riskujete problémy se stabilitou systému.

Pokud chcete používat telefon na 100 %, musíte chtě nechtě získat práva ROOT. Jakmile získáte práva ROOT, otevře se vám obrovská škála možností práce s telefonem, které byly pro vás zatím nedostupné. S právy ROOT ale musíte vždy přesně vědět, co děláte, protože můžete spoustu věcí pokazit. A právě to se mi povedlo.

Na svém telefonu si instaluji upravený systém (tzv. ROM), který má oproti továrnímu systému spoustu výhod – obsahuje méně zbytečných aplikací, je rychlejší, má menší spotřebu energie atd. Mým favoritem je několik posledních let Android Revolution HD.

Při vydání nové verze ROM je třeba ji nahrát do telefonu nebo na SD kartu a v programu Recovery (u mě TWRP) ji nainstalovat. Pokud se jedná o ROM se stejným systémem, jako je systém v telefonu, tak není třeba mazat oddíl s uživatelskými daty. Pokud instalujeme ROM s novější verzí systému, je třeba aplikace a data v telefonu zazálohovat, nainstalovat ROM s vymazáním oddílu s uživatelskými daty a následně aplikace a data obnovit.

Když jsem tento proces prováděl naposledy, přestalo na mém telefonu fungovat gesto pro minimalizaci full-screen aplikací (tzv. immersive mód). Navíc začala padat aplikace Seeder při každém spuštění. Po dvou dnech pokusů a omylů jsem přišel na příčinu:

Po obnově uživatelských aplikací a jejich dat vše fungovalo. Problém se objevil až při obnově systémových dat – např. seznam párování Bluetooth. Některá systémová data je ale vhodné obnovit – kontakty, SMS apod.

Řešení problému je tedy celkem prosté:

Pokud jste instalovali ROM s jinou verzí systému, než se kterou jste vytvořili zálohu, tak při obnově systémových dat pečlivě vybírejte jen ty, které opravdu potřebujete.

Chcete-li si hrát s různými ROM, udělejte si vždy v Recovery zálohu celého oddílu se systémem a s daty a tuto zálohu si pro jistotu nahrajte na počítač. Budete se tak moci kdykoliv vrátit do stavu, kdy vše fungovalo.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.