Bali - 4. den

Čím déle jsem na Bali, tím víc mi přijde, že jediný rozdíl mezi Balijci a Thajci je v tom, že Thajci mají vlastní písmo. Oba národy tvoří lidé, kteří jsou za všech okolností usměvaví, dobrosrdeční a laskaví.

Na Bali se lidé třídí do tří kast. Příslušník nižší kasty musí vždy vyjadřovat úctu příslušníkům vyšších kast. Aby se hned poznalo, do jaké kasty kdo patří, a kdo má tedy komu vyjadřovat úctu, má každá kasta přiděleno asi 5 jmen, kterými se mohou příslušníci dané kasty jmenovat. Jména se dávají dětem podle pořadí, v jakém se narodily. Když se tedy potkají dva Balijci a představí se, tak je hned jasné, kdo má komu vyjadřovat úctu. Od postavení v kastě se odvíjí už samotný pozdrav. Muže z vyšší kasty můžete pozdravit například „Hello boss!“. Proto je tento pozdrav brán jako neformální, ale přesto uctivý.

V každé balijské vesnici by mělo být pět chrámů. Chrám vody, chrám farmářů, chrám nebe, chrám mrtvých a chrám vesnice. A protože je na Bali obrovský počet vesnic, je zde i bezpočet chrámů.

Stavební předpisy jsou na Bali jednoduché - žádná stavba nesmí být vyšší než kokosová palma. To proto, aby každý člověk viděl ráno východ slunce.

Dnes mi skončilo první ubytování, a tak jsem se přesunul do jiného - lepšího a levnějšího.

Zítra je v plánu celodenní výlet po místních plážích a od středy třídenní trip na raftech. Od pátku mám v plánu absolvovat potápěčský kurz.


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.