3 snadné kroky k delšímu životu

Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Existují tři snadné kroky se silným preventivním účinkem, které můžeme udělat pro prodloužení života. Stačí si pamatovat pravidlo 0-5-15:

0 cigaret, 5 kusů ovoce nebo zeleniny denně a 15 minut sportu denně.

Nejčastější příčiny úmrtí v České republice jsou:

Příčiny úmrtí

Nejvýznamnější rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních chorob přitom jsou:

  • vysoká hladina cholesterolu
  • kouření
  • vysoký krevní tlak

Všechny uvedené rizikové faktory souvisí s kvalitou životního stylu. Je prokázáno, že až 70 % všech onemocnění je způsobeno nesprávným životním stylem. Ke zdravějšímu životnímu stylu vedou tři snadné kroky, které spolu tvoří pravidlo 0-5-15:

0 cigaret

Je tragickou skutečností, že každý druhý kuřák umírá na následky kouření. Představte si, že by nějaký výrobce chtěl dnes uvést na trh výrobek, který by každému druhému uživateli přivodil smrt. Dokonce i domácí zvířata žijí v rodinách nekuřáků déle. Přestat kouřit je tak z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění (a mnoha dalších chorob) to nejúčinnější, co můžete pro své zdraví udělat. Pokud máte problém přestat kouřit, pomůže vám návod Sekněte s cigaretami, než cigarety seknou s Vámi. Případně se můžete poradit se svým lékařem nebo se inspirovat na internetu zkušenostmi ostatních kuřáků, kteří přestali kouřit.

5 kusů ovoce nebo zeleniny denně

Jedním kusem ovoce nebo zeleniny se rozumí obsah jednoho čajového šálku o objemu 80 až 100 gramů, menší jablko či pomeranč nebo jedna mrkev. Díky zelenině, respektive vláknině, vitamínům a dalším látkám v ní obsaženým, konzumace 5 kusů zeleniny denně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob o 27 %. Pro další informace o zdravé výživě doporučuji přečíst Tipy a rady pro vaši výživu.

15 minut sportu denně

Co se týče cvičení, podle nové studie z Harvardu pokud budete cvičit 20 minut denně, budete žít statisticky o 3,4 let déle.

Podle americká studie sledující více než 40 000 mužů léčených farmaky snižujícími riziko kardiovaskulární příhody, u osob dodržujících pravidla zdravého životního stylu bylo riziko infarktu myokardu nižší o 78 % než u mužů, kteří zdravý životní styl nedodržovali. Takový efekt je plně srovnatelný s možnostmi nejmodernější kombinované farmakoterapie, jen nemá vedlejší účinky a je spojen se zlepšením kvality života.

Prevence chorob je nejen výrazně snadnější, ale i levnější a příjemnější než jejich následná léčba. Zdravý životní styl zahrnuje kromě uvedených pravidel i dodržování dalších zásad jako omezení konzumace alkoholu a živočišných tuků. Pokud se budete těmito zásadami řídit, omezíte si kromě rizika nemocí srdce a cév a také rizika nádorových chorob a dalších nemocí.

Pokud chcete pro své zdraví udělat ještě víc, doporučuji si přečíst článek:

Zdroje:


Chcete mi něco říct? Tak mi to řekněte.